O SERIALU
BOHATEROWIE
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

INFORMACJE O SERIALU

„Domek na prerii" to amerykański serial historyczny bazujący na serii powieści Laury Ingalls Wilder o tym samym tytule. Opowiada on historię rodziny amerykańskich pionierów, którzy pod koniec XIX w. sprowadzają się do Plum Creek niedaleko Walnut Grove w Wisconsin. Ojcem rodziny jest Charles Ingalls - wielbiciel wędrówek i odludnych miejsc. Wraz z żoną buduje dom i zakłada farmę, przy której pomagają im córki Laura, Mary, Carrie i Grace. Dziewczynki chodzą też do szkoły, w której przeżywają wiele przygód.

 

Początkowo serial skupia się na perypetiach rodziny Ingallsów, lecz z biegiem lat coraz częściej są w nim przedstawiane historie innych osób z ich otoczenia. W serialu poruszane są różne kwestie społeczne, takie jak uzależnienia czy niepełnosprawność.

POZNAJ BOHATERÓW

Loading...

Michael Landon

Charles Ingalls

Charles Ingalls

Charles to amerykański pionier, głowa rodziny Ingallsów. Jest mężem Caroline i ojcem czterech córek (w dalszych sezonach ma też trzech przysposobionych dzieci). Nie lubi zgiełku ani dużych skupisk ludzi, dlatego szuka odosobnionego miejsca dla siebie i swojej rodziny. Znajduje odpowiedni zakątek w Wisconsin, niedaleko Walnut Grove. Buduje tam dom i zakłada farmę. Pracuje też w tartaku.

Postać Charlesa jest wzorowana na autentycznej postaci historycznej, na ojcu Laury Ingalls Wilder, autorki serii powieści „Domek na prerii”, na której bazuje serial. W tę rolę wciela się amerykański aktor Michael Landon.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SERIALU

Serial nie jest wierną adaptacją książek „Domek na prerii" ani nie przedstawia prawdziwych dziejów rodziny Ingallasów zgodnie z faktami historycznymi. Rodzina autorki powieści, Laury Ingalls Wilder, rzeczywiście mieszkała przez jakiś czas w Wisconsin, ale był to okres znacznie krótszy niż ten pokazany w serialu. Charles i Caroline nie mieli dzieci adopcyjnych, a Mary pozostała panną do końca życia.

 

Serial był pierwotnie emitowany w latach 70. i 80. i zyskał wielką popularność. Otrzymał też wiele nagród filmowych, w tym Złotymi Globami i Emmy. W rolach głównych występują Michael Landon, Karen Grassle, Melissa Gilbert, Melissa Sue Anderson, Lindsay i Sidney Greenbush.